You are currently viewing Hólyaghurut
Woman with abdominal pain. Pain in the human body on a gray background

Hólyaghurut

Mi segít a hólyaghuruton?

Minden nőnek megvan a maga története a hólyaghurutról – arról, amikor állandóan ki kellett rohangálnia pisilni, és kellemetlenül égetett a begyulladt húgycső. Tudta, hogy az első hólyaghuruttól csak fogékonyabbá válunk a felfázásra? Olvassa el a Kardió Egészségház tippjeit, hogyan előzhetné meg a következőt.

A nyáreste mindig arra csábít, hogy partit rendezzünk, sétáljunk egyet este a bevásárlóutcán, kifeküdjünk a tengerpartra, grillezzünk, csillagokat bámuljunk – vagyis hogy sokáig fent maradjunk kint a szabadban. Ilyenkor csak későn szoktunk rádöbbenni, hogy elkélne még egy kardigán. Gyorsan hűl a levegő és ennek sok nő viszi haza fájó emlékét: enyhe égő-viszkető érzés vizeléskor és gyakori inger. Bárcsak vittem volna magammal egy plédet vagy egy pulcsit – gondoljuk megkésve. És persze az is eszünkbe jut, amit anyukánk ezerszer elmondott gyerekkorunkban: ne ülj arra a hideg kőre!

Három aranyszabály

Még nincs késő – akkor sem, ha már érzi az első jeleket. A baktériumok szaporodását és tovaterjedését még megelőzhetjük (és elkerülhetjük, hogy azok a húgyúton feljutva komoly nőgyógyászati problémákat okozzanak). Ha betartja a három aranyszabályt, akkor a kezdeti stádiumban még megállíthatja a folyamatot:

  1. Igyon sokat. Főleg meleg italokat és édesítés nélküli gyógyteákat. Ha teheti, válasszon a gyógyszertárban kész keverékeket (meghűlés elleni teát vagy hasonlót). A nyírfalevél-, aranyvessző-, macskabajusz- vagy édesköményolaj-kivonatot tartalmazó készítmények különösen ajánlottak. Fontos, hogy a gyógyteákból csak az ajánlott mennyiséget fogyassza – sőt, ezek általában tartalmaznak javaslatot arra, hogy fogyasztásukat mennyi szénhidrát kísérje. (A cukorbetegek ezzel általában tisztában vannak, úgyhogy diabéteszes ismerőseit is megkérdezheti, ha nem talál útmutatót a dobozon). A sok folyadékfogyasztás egyébként azért fontos, mert kimossa-átmossa a húgyszerveket. Vagyis szó szerint kiöblíti a baktériumokat.
  2. Tartsa magát melegen. Ez a hátára-veséjére, az alsótestére és a lábaira vonatkozik. Egy időre felejtse el a szoknyát (vagy csak harisnyával viselje), és a hasa se legyen ki a felsőből. Időnként melegvizes palackot tegyen a hasára – a meleg elernyeszti az izmokat és enyhíti a fájdalmat. Zuhanyozás helyett most inkább vegyen kádfürdőt – a kamillás, szénavirágos vagy a cinnia segít ellazulni és fertőtleníteni.
  3. Ügyeljen a higiéniára! Ebben az időszakban minden toalett-használat után mossa át langyos, tiszta vízzel az intim területeket. Ne használjon viszont intimsprét, mosakodógélt vagy hüvelyzuhanyt – és tampont se! Ha lehet, kerülje a nemi érintkezést mert ilyenkor megnő a felülfertőzés esélye.

Természetesen, ha a tünetek három nap elteltével sem enyhülnek, már nem támaszkodhat ezekre az apró trükkökre, szóval itt az ideje, hogy felkeresse orvosát. Amennyiben fáj a háta, hőemelkedése van vagy véres a vizelete, azonnal menjen szakrendelésre! Ezek a tünetek ugyanis azt jelentik, hogy a baktériumok már elérték a veséjét.

A vesefertőzést soha ne próbálja meg saját maga kezelni: a hólyaghurutnál jótékony módszerek akár még súlyosbíthatják is a helyzetét. A vesefertőzést, vesemedence-gyulladást csak azonnali antibiotikumos kezelés állíthatja meg, máskülönben fennáll a veszélye, hogy a finom vesesövet hegesedni kezd és funkciója örökre sérüljön. (A vesemedence-gyulladásnál orvosa arra fogja kérni, hogy még fél éven keresztül vigyen vizeletmintákat – nagyon szigorúan ellenőrzik ezt a betegséget.)

Kerülje a savakat

A legtöbb húgyúti megbetegedés és fertőzés szerencsére ártalmatlan, gyors lefolyású. A fenti öngyógyító módszerek és gyógyteák hatását még fokozhatja, ha ügyel arra, hogy vizelete ne legyen túl savas. A lúgosabb, alkáli közegben ugyanis a gyógynövények erőteljesebben fejthetik ki jó tulajdonságukat.

A túlsavasodást úgy előzheti meg, hogy ügyel a táplálkozására: a savanyú élelmiszereket, a sok húst, az állati zsiradékot és a cukrot, valamint az erős-csípős fűszereket hanyagolja.

Ehelyett javasoljuk a ’nyerskosztot’, zöldségeket és a teljes kiőrlésű gabonatermékeket. Ezek erősítik az immunrendszert és szervezete védekezőképességét, valamint vitamintartalmuk is magas.

Öblítés újra és újra

Minél többet iszik, annál jobb: napi három liter már hatékonyan hígítja a vizeletét. Igaz, hogy ettől csak még többet kell vécére járnia – ám az is jótanácsaink közé tartozik, hogy ezúttal amint szükségét érzi, menjen pisilni. Minél gyorsabban üríti ki a baktériumokat, annál kevesebb idejük van elszaporodni a hólyagjában – tehát ne tartogassa.

A férfiaknak persze könnyebb: mivel húgyvezetékük hatszor hosszabb, mint a nőké és az anális tájéktól messze végződik, ők gyorsabban is gyógyulnak. A nőknél a baktériumok a béltájékról is könnyen a húgyvezetékhez vándorolhatnak, ott pedig csak alig négy centiméteres utat kell megtenniük a húgyhólyagig. A nők ezért fogékonyabbak a fertőzésekre – és náluk ez ismétlődő probléma. Van olyan, akinél ez akár kéthavonta is előfordul. Ezeknek a hátterében nem teljes gyógyulás áll és egy legyengült immunrendszer. Tehát figyeljen arra, hogy minden egyes hólyaghurutot komolyan vegyen. Immunrendszere erősítése érdekében pedig kerülje a stresszt és az aggódást, zuhanyozásnál változtassa a víz hőmérsékletét, mozogjon sokat a friss levegőn és étkezzen kiegyensúlyozottan.

Érzékeny hólyag

Persze olyan is előfordul, hogy csak úgy véljük, hólyaghurutunk van: erős vizelési ingert és égető érzést „ingerült” hólyag is okozhat. Ezt persze csak orvosa állapíthatja meg. Ha a vizeletében nem találni baktériumokat, és a gyulladást kizárták, akkor valószínűleg érzékeny a hólyagja és így reagál a stresszre, a hormonális változásokra vagy a hosszú ücsörgésekre (hideg székekre). A túl sok kávé vagy alkohol is izgathatja a hólyagját. Az ilyen esetekben szervei megerősítésére kezdjen intimtornába: a célzott medencetáji izommozgás erősíti a záróizmait és a hólyagot tartó szalagokat is. A gyógyteák és a melegítő egyébként az érzékeny hólyag esetében is segíthet.

Előzzük meg!

  • Főleg az idősek isznak keveset. Ha nem fogyaszt el naponta legalább 2 liter folyadékot, azzal teret ad a baktériumoknak. Természetesen aki ödémára (vizesedésre) hajlamos, annak ez az ajánlás érvénytelen – a folyadékbevitelt az ő esetükben orvosi ellenőrzés mellett állítják be.
  • Védje magát a felfázástól. Tartsa melegen a lábait, kerülje a nedves és hideg ülőhelyeket.
  • Ha vizes lesz a ruhája, cserélje le azonnal. Úszás után is vegyen száraz fürdőruhát. Mivel a klór károsítja a nyálkahártya természetes védekezőképességét, termálfürdő után mindig zuhanyozzon le.
  • Figyeljen arra, hogy étkezése sok rostanyagot tartalmazzon. A székrekedés miatt a hólyag összeszűkül. Egyen sok friss zöldséget és gyümölcsöt.
  • Aludjon eleget!
  • A vécépapírral mindig előlről hátrafelé törölje meg magát!
  • Ne használjon intim spréket vagy mosakodókat.
  • Minden nemi érintkezés után ürítse ki a hólyagját: így megakadályozhatja, hogy az önre került baktériumok elérjék a húgyvezetéket.
  • A műszálas fehérneműk bacilusbarát, nedves-meleg környezetet teremtenek. Használjon tiszta selyem vagy gyapjú bugyikat.

Vélemény, hozzászólás?