You are currently viewing Érzékeny bőr
The hands of an elderly woman relaxing on a sofa at home

Érzékeny bőr

Míg az 1980-as években még csak a magyarok 30%-a vallotta, hogy érzékeny a bőre, addig mára ez az arány 50-60%-ra nőtt. Sajnos az adatok magukért beszélnek: hiába figyelünk oda jobban a bőrápolásra, az örökletes tényezők, a munkahelyi stressz, a környezeti hatások mind-mind ellenünk dolgoznak. 

Érzékeny bőrről akkor beszélünk, ha felborul annak vízháztartása – bár ez nem feltétlenül egyezik a száraz bőrrel. A védő savköpeny, a hidrolipid filmréteg és az úgynevezett epidermális barrier fontos lúg-közömbösítő hatása, enyhén savas pH védelme megváltozik, így a különböző kórokozókkal szemben is védtelenné válik bőrünk. 

Érzékeny a bőrünk, ha

  • vízhiányos vagy lipidhiányos
  • hiperreaktív, könnyen irritálódó
  • seborrheás, aknéra hajlamos

Ezen kívül a kor is hajlamosító tényező: az időseknek, vagy akiknek korán öregszik a bőrük, szintén érzékeny. Ez legelőször a kézen figyelhető meg – ezért is kell a kézápolásra már 20-25 éves kortól gondot fordítani. A babák bőrét is az érzékeny kategóriába soroljuk, hiszen náluk még nem alakult ki teljesen a védekező funkció. 

Hogyan ápoljuk az érzékeny bőrt?

A Kardió Egészségház szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy az érzékeny bőrre jellemző tünetekből megfelelő ápolás hiányában komolyabb bőrbetegségek is kialakulhatnak, érdemes az első jelek jelentkezésétől kimondottan érzékeny bőrre ajánlott készítményekkel kezelni azt (pl. Eucerin, Vichy, Dr. Hauschka, Johnson’n’Johnson). Az ilyen krémek segítik megerősíteni a bőr saját természetes védekező képességét, támogatják a barrier-funkciót, emellett stabilizálják a bőr lipidrétegét és vízháztartását. Azzal, hogy növelik a bőr vízmegkötő képességét, a bőrt rugalmasabbá és feszesebbé teszik, az irritáló anyagok (tartósítószerek, illatanyagok) kihagyásával pedig kizárják a pirosodás, viszketés kellemetlen mellékhatásait. 

Az érzékeny bőrűeknél is érvényes az ápolás triumvirátusa: elhalt hámsejtek eltávolítása, tisztítás, ápolás. Ám a peeling (főleg, ha az durva műanyagszemcséket vagy csonthéjasok őrleményét tartalmazza) és az alkoholtartalmú lemosók használata tilos. Tisztításnál a szappan és az arctonik van tiltólistán, míg az ápolás során a túl zsíros krémek kerülendők.

Ajánlott viszont az exfoliálásnál a nem lehúzható maszkok használata vagy a gőzzel tisztítás-dörzsölés (természetesen finoman). Szintén feketelistásak a serkentő hatású gyógynövényeket tartalmazó készítmények (pl. levendula, menta, csalán, zsálya, kakukkfű, borsmenta, rozmaring, seprőruta stb.) Tisztításnál lemosó tejeket, gélt alkalmazzunk – esetleg az exfoliálást és tisztítást egyben megoldhatjuk finomszemcsés lemosózselékkel (pl. Nivea). Szintén alkalmas tisztításra a bór- és termálvíz, mivel ez nyugtatja a bőrt (utóbbiban általában kalcium és szelén is van). Az ápolásnál rendszeresen alkalmazzunk pakolásokat, hidratáló maszkokat. Általános szabály, hogy érzékeny bőrűeknek annál jobb, minél kevesebb összetevőt tartalmaz a krém. Így bőre kevésbé van kitéve a veszélynek, hogy valamelyik vegyi összetevőre reagál. A leghatásosabbak a gyógyszertárban kikevert krémek, amelyet bőrgyógyásza állíttat össze az ön számára (keressen olyan szakorvost aki esetleg kozmetológus és/vagy homeopata végzettséggel is rendelkezik). 

Összefoglalva: az érzékeny bőr ápolásánál mindig a puhítás, hidratálás a fontos, az, hogy visszaállítsuk a bőr immunvédelmét. 

Milyen terméket válasszon?

A Kardió Egészségház azt ajánlja Önnek, hogy figyelje a termékeken a ható- és vivőanyagokat – hiszen az érzékeny és igen száraz bőr azonnal reagál a külső hatásokra. Megfigyelte például, hogy a stressz és más lelki megterhelés azonnal meglátszik az arcán? Érdemes egy-egy lazító gyakorlatot is megtanulnia, amellett, hogy áttanulmányozza a krémek feliratait. 

Atópiás ekcéma: bufexamac, kőszénkátrány (vagy annak oldata), glicerin, bisabolol, glycol, nadálytő (vagy fekete nadálytő).

Hámlás: tejsav, tej, kefír, banán, körömvirág, béta-karotin, shea vaj, édeskömény, bodzavirág.

Seborrhea: clotrimazole, rózsa, ibolya.

Száraz bőr esetén: dexpanthenol, panthenol, kankalin (vagy kankalinolaj), benzol-peroxid, urea, cink-oxid, jojobaolaj, aloe vera, kamilla, uborka, avokádó olaj, havasi gyopár, narancsvirág, ribizli olaj, mandula tej/olaj.

Tipp: 

  • Ha még nem ismer egy terméket, mindig ügyeljen rá, hogy azon szerepeljen a ’hipoallergén’, ’színezőanyag-mentes’ és ’illatanyag-mentes’ felirat. 
  • Mindig végezzen allergiapróbát: keveset vigyen fel a termékből a füle mögé, majd 18-24 óra elteltével vizsgálja meg a területet. 
  • Soha ne egyszerre cserélje le kozmetikumait. Ha pár hétnyi időt ad bőrének, hogy megszokhassa a számára ismeretlen hatóanyagokat, akkor könnyebben izolálhatja azokat a termékeket, amelyeket nem szeret a bőre.

Tudta? 

A bőr érzékenységét műszeresen is lehet mérni: a transepidermális vízvesztést (TEWL-t) megbízhatóan lehet ellenőrizni, és ebből következtetni lehet a bőr védekezőképességére akkor is, ha látható tünetek (még) nincsenek. 

Mitől válhat a bőr érzékennyé?

  • diabétesztől
  • szélsőséges időjárási viszonyoktól
  • UV-sugárzástól
  • veseelégtelenségtől
  • túlzott vizes mosakodástól
  • túl gyakori peelingtől
  • mosás közbeni lúgok és oldószerek használatától

Vélemény, hozzászólás?